Restoranlarda gerekli önlemler alınmadığı zaman pek çok farklı sorun ortaya çıkabilir. Bu tür ortamlarda aşçılar, aşçı yardımcıları, bulaşıkçılar, servis görevlileri ve temizlik personelleri çalışmaktadır ve tüm bu personellere ayrı olarak iş güvenliği benimsetilmelidir.

Mutfaklarda çalışanlardan kaynaklı meydana gelebilecek olan bütün riskler konusunda çalışmalar yapılmalı ve personeller bu konuda eğitilmelidir. Personellerin bilgilendirilmesi bireysel olarak ve toplu olarak yapılmalıdır. Eğitimlerin sürekli güncellenmesi ve aksatılmaması da son derece önemlidir.

Kaygan Zemin
Mutfak bölümünde yaşanan kazalar genellikle kayma sonucu ortaya çıkar. Mutfakta bu tür sorunları önleyebilmek için güvenlik kurallarının takip edilmesi ve saha kontrollerinin aksatılmadan yapılması gerekir. Fiziki sebeplerden dolayı zemin değişikliği yapılmıyor ise personellere kaymayan özel iş ayakkabısı sağlanmalıdır.

Mikroplara Bağlı Hastalıklar
Restoranlarda çalışan kişiler farklı mikrop riskiyle karşı karşıya kalırlar. Mikroplar para, gıda ve yemek artıklarından dolayı hızlıca bulaşabilme riskine sahiptir. Çürük yemeklerde yüksek miktarda yer alan mikropların yayılmasını engelleyebilmek için yemeklerden önce ya da tuvaletten sonra mutlaka tüm personellerin ellerini yıkaması gerekmektedir.

Acil Durum Tatbikatları
Restoranların yer aldığı konumlara yakın acil destek alınabilecek noktalar belirlenmelidir. Ayrıca acil durumlar ile ilgili olan yönetmelik gereği senede en az 1 defa işletmelerin acil durum tatbikatı yapması zorunludur. Acil durum tatbikatlarında personellerin ve acil destek ekiplerinin de özel olarak eğitilmesi ve müşterileri yönlendirmeleri gerekmektedir.

Previous Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir