Ofislerde daha sağlıklı bir şekilde çalışılabilmesi için ergonominin maksimum seviyelere getirilmesi ve verimliliğin artırılması gerekir. İnsanların anatomik ve bilişsel özelliklerinin çalıştıkları çevre sistemlere uygun hale getirilmesi, bu sistemler ile maksimum uyum sağlamalarına yol açar.

OSGB ile Ofis İş Güvenliği
Beden gücüne bağlı olan ya da aktif hareket halinde olan işlerin tamamında olduğu gibi ofislerde de iş güvenliğine dikkat edilmelidir. OSGB hizmeti alan işverenler, çalışan personellerinin iş sağlığı güvenliği uzmanlarından destek alabilmesini sağlarlar. Ofis çalışanlarının iş esnasında ya da çalışma sahası içerisinde karşılaşabilecekleri tüm tehlikeler minimum seviyelere indirilir. Ayrıca çalışanların ve işverenlerin aşağıdaki özel durumlara da dikkat etmeleri gerekmektedir.

Mobilya ve Hava Akışı
Ofislerin toplu daima temiz ve bakımlı olması meydana gelebilecek sağlık sorunlarının önlenmesini sağlar. Personellerin vücut yapılarına ve sağlığına uygun olan çalışma masası ve sandalyelerinin kullanılması da son derece önemlidir.

Çalışma Pozisyonu
Hassas ve göz yorucu olan işler yapılıyorsa lokal aydınlatmalar kullanılmalıdır. Gözlerin sık sık kapatılması ve uzak objelere bakılması da gözlerin dinlendirilmesini sağlar. Ofisteki ortam ısısının 20 ile 22 derece arasında tutulması gerekmektedir. Çalışma pozisyonu ise sürekli olarak değişmelidir.

Bilgisayar ile çalışan kişilerin uygun sandalyelerde oturmaları ve doğru oturuş biçimi ile çalışmalarını yapması gerekmektedir. Sandalyelerin arka yüksekliğinin ayarlanabilir olması ve sandalye kollarının az gergin ve yatay olması daha sağlıklı bir oturuş şekli sunmaktadır.

Previous PostNext Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir